במנהרת הזמן אל

אשדוד-ים 

במרכז שכונת ט"ו מצוי שריד מגדל שכנראה שימש נקודת קשר לאתרים נוספים. מצודת אשדוד-ים ממוקמת בקצה הדרומי של אשדוד. זוהי המצודה מהתקופה הערבית הקדומה משנת 640 לספירה,שמה בערבית "קלעת אלמינה"- מצודת הנמל. מקור השם "מצודה" הוא מקום מבוצר ומוחזק היטב.

תיאור המצודה:מצודת החומה בנויה מאבני מסלע ימי ומאבני כורכר. עובי חומה מגיע לשני מטר והיא נשתמרה לגובה ממוצע כארבע מטר מעל למפלס המילוי של היסודות. משערים כי גובהה המקורי של החומה כשבע מטר.למצודה שני שערים: שער מזרח ושער מערב. שער מערב נהרס כנראה עקב פעולת הגלים.ככל הנראה היה כאן שער-ים מצויד בגשר מתרומם ששימש לכניסה אל המעגן וליציאה ממנו.

מצודה הייתה מוקפת חפיר משלושה עברים. מטרת החפירה הייתה לנתק את המצודה ולהגביה אותה מעל הסביבה בנוסף לתפקיד המקורי של מניעת גישה נוחה למרגלות החומה, היא שימשה חוליה בשרשרת המצודות שבנו הערבים לאורך חופי הארץ כדי להזעיק עזרה מבעוד מועד כנגד אפשרות פלישת הביזאנטים מהים. בעת פלישה ימית היו מזעיקים את כל הסביבה בלילה הדליקו אבוקות על המגדל, וביום העלו עשן.

שרידי מצודת אשדוד-ים בלטו על פני השטח והיו ידועים לחוקרי ארץ ישראל הראשונים. לאחרונה שוחזרו בה חדרים ונחשפו תנורי בישול ואפיה מהתקופה (640 -1099 לספירה).

כיום מצודת אשדוד הפכה להיות אתר תיירות חשוב. אפשר להינות מהסיור במצודה השוכנת על שפת הים בכל עונות השנה ובמיוחד בשלהי הקיץ, אז ניתן לחזות בפריחה המרהיבה של נר הלילה וחבצלת החוף ולהינות משקיעה מרהיבה.

למידע נוסף לחצו כאן

     

בחר את אחת המשימות:

פתחו קובץ word ובצעו את המשימה :

 עיתונאי שטח המראיין את הבנאים שבנו את המצודה.

  עיתונאי שטח המראיין את מגיני המצודה (השומרים)  הכן תעודת זהות לאתר במצגת

   היעזרו במקורות מידע נוספים: אתר החברה להגנת הטבע (קראו בסעיף:גבעת יונה),  

   תקופה ביזאנטית בארץ ישראל-ויקיפדיה