כניסה למערכת
בן גוריון - יבנה
מירי פלוטקין
הדרכה למשתמש

 

     

 

מערכת שעות
תיכנון שבועי
יוזמה חינוכית
מידעון

הודעות להורים

 עיתון ביה"ס 

דבר המנהלת
בית ספרינו
חזון ויעדים
עיצוב חצר ביה

הצוות החינוכי

תוכנית לימודים שנתית 

 חינוך מיוחד

 סטנדרטים באקלים

בית ספר להורים
חוברת להורים
תשלומי הורים

הנהגת הורים

אתרים במתמטיקה

 אתרים באנגלית

 אתרים לשעות הפנאי

 אתרי תמונות ואנימציה

אתר אופק

 ההיסטוריה של מדינת ישראל

 

מדינת ישראל משרד החינוך

המינהל הפדגוגי השרות הפסיכולוגי ייעוצי

היחידה להתמודדות במצבי לחץ וחירום רח' דבורה הנביאה 2, ירושלים 91911 טל: 02/5603236, 02/5603235 פקס: 02/5603256

 

הורים יקרים

 להורים-מרחב מוגן אישי 

חופשת הקיץ התחילה  עם תקווה לימים של פעילות משמחת, מרגיעה ומחזקת.

השנה יצאנו לחופשה לאחר רצף של אירועים קשים ולצערנו,  בד בבד התרחב  מאוד  מעגל היישובים, הסובלים מהפגזת טילים. מצב מיוחד בעורף הוכרז ע"י שר הביטחון וגויסו  חיילי מילואים.  נפילות טילים במעגל הקרוב לסביבה של הילד וגם החשיפה לתקשורת מעלה את הצורך לדבר עם  הילדים, לתת מידע מעודכן, לחזק ולטפח את החוסן האישי שלהם.

לא אחת אנו מתלבטים בשאלות שונות: כיצד ניתן להסביר לילדינו מה קורה? מה לספר להם? האם לחשוף אותם למידע או לחילופין מה וכמה לצנזר? עד כמה לשתף אותם ברגשות  ובחששות שלנו כמבוגרים?

ילדינו חשופים לאמצעי התקשורת, ולכן לא ניתן להגן עליהם באופן מוחלט ממידע על האירועים. התפקיד של המבוגרים האחראים – הורים, מורים וגננות הוא לתווך עבור הילדים את המידע העובדתי והרגשות שהוא מעורר, ולעזור להם לבנות את הכוחות ואת תחושת היכולת להתמודד

מספר עקרונות העשויים לעזור לילדכם לחזק חוסן ולהתמודד באופן מיטבי בתקופה זו:

  1. לילדים יש כוח להתמודד – ככל שתאמינו בחוסן של ילדיכם וביכולתם להתמודד, כך יוכלו הילדים לגייס את כוחותיהם.
  2. ילדים מושפעים מהרגשות ומצב הרוח של הוריהם – מצב רוחכם "עובר" לילדים גם אם אינכם מדברים אתם בגלוי על כך. ככל שילד צעיר יותר, הוא מושפע יותר. הקפידו לשדר להם מסרים של אופטימיות ותקווה. אם אתם מרגישים שאתם מתקשים לחזק, פנו לקבלת עזרה מהפסיכולוגים בשפ"ח המקומי ומיועצת ביה"ס.
  3. מסירת מידע מדויק– חשוב לשתף את הילדים במה שקורה, בקצרה וברמה המתאימה לגילם, רמתם ההתפתחותית וקרבתם לאירוע. יש להפריד בין שמועות לעובדות, ולמנוע הצפת מידע שאינה הכרחית. יש למנוע תכנים קשים שאינם הכרחיים, כגון תמונות חוזרות של נפגעים באמצעי התקשורת. יש לזכור שמושגי זמן ומרחב אצל ילדים צעירים נמצאים בתהליך התפתחותי ולכן אינם מזהים עד כמה הסכנה קרובה/רחוקה מהם, לדוגמה: הם אינם מודעים לכך שטיל נפל רחוק ואינו מהווה סכנה ממשית להם או שתמונות החוזרות שוב ושוב על המרקע, אינם של אירועים חדשים.
  4. וויסות החשיפה לאמצעי התקשורת – לצד המידע המשמעותי, אמצעי התקשורת מציפים אותנו בחזרות ופרשנויות. לעתים קשה לנו להתנתק מהמרקע ויש לנו צורך לראות שוב ושוב את הארועים. ילדים מושפעים מכך יותר ממבוגרים והם רואים ושומעים את החדשות גם כשהם נראים עסוקים במשחקיהם. חשוב לאפשר להם לראות חדשות מותאמות לילדים ולאזן את הצפייה באמצעות תוכניות/פעילויות מתאימות לגילם ומפיגות מתח. יש להגביל ולווסת את הצפייה באירועים קשים, העלולים לגרום נזק ממשי להתפתחותם הרגשית התקינה.
  5. יצירת שגרה – ילדים זקוקים לשגרה והיא מעניקה להם בטחון ותחושת שליטה. יש לנסות ולייצר שגרת חיים ככל הניתן.
  6. חלוקת תפקידים – מלוי תפקידים במשפחה נותן לילד תחושת ביטחון ויכולת. ניתן ורצוי לשתף את הילד בבחירתו והכנתו של המרחב המוגן, לאפשר לו להכין לעצמו תיק עם חפצים החשובים לו והמחזקים את תחושת הביטחון שלו: ספרים, דיסקים, צעצועים אהובים.
  7. הקרנת תחושת מוגנות מצד המבוגרים – חשוב להבטיח לילד שאנו כמבוגרים: הוריו, מחנכיו וכוחות הביטחון עושים כל הניתן כדי לשמור עליו ועל בטחונו. חשוב ביותר שהמבוגרים יבצעו באופן מוחלט ועקבי אחר הנחיות פיקוד העורף. עקביות זו משרה ביטחון בילדים ומפחיתה חרדות.
  8. יש לשים לב להתנהגויות שונות מהרגיל העלולות לאותת על חרדת יתר או מצוקה של הילד ולפנות להתייעצות במקרים אלו. חשוב לדעת, כי טבעי שיהיו בתחילה תגובות שונות מהרגיל.

הנכם מוזמנים לפנות לצוות החינוכי של בית הספר, ליועצת, לשרות הפסיכולוגי או למרכזי התמיכה הקהילתיים בכל שאלה או התלבטות.

 

ילדים יקרים,

אתם שוהים בבתים במקום ללכת לקייטנות ולפעילויות שונות. בטח שמעתם שהסיבה לכך הוא המצב הביטחוני בדרום. חשוב שתדעו שצה"ל וכל כוחות הביטחון עושים הכל כדי לשמור ולהגן עלינו. מה שאנו צריכים לעשות הוא רק להישמע להוראות ואם נשמעת אזעקה עלינו להיכנס למרחב המוגן .זהו לא מצב שגרתי, רגיל וייתכן שאתם גם חוששים דבר שהוא מאוד טבעי. כדי להתגבר השתדלו כמה שיותר לעשות פעילויות שאתם אוהבים, לעשות דברים שאתם עושים בדרך כלל בימים רגילים וגם היכנסו לאתר בית הספר ותרגלו את נושאי הלימוד . באתר גם תמצאו פעולות ורעיונות למשחקים שיקלו עליכם.

אנו מאמינים שהשקט יחזור לאזורינו במהרה.

משימות

אזעקות ורגשות

מזוודת הכוחות שלנו

צבעים ורגשות

געגועים לימים אחרים

באתר לומדים מרחוק באוח מידע מעודכן העומד לרשותכם

 

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/UNITS/Moe/LMS 

 

ניתן להירשם לקיטנת קיץ דיגיטלית - משרד החינוך

 

שלכם ניצה כהן מנהלת בית הספר

יפה יועצת בית הספר

והצוות החינוכי

                          

 

 מקורות מידע

רשימת ספרי הלימוד

לשנת שע

 מאגר עבודות

תמונות מארועי בית הספר

סרטוני מארועי בית הספר

ימי הולדת

שרים כחון לבן

 

לומדים מרחוק משרד החינוך 

 

 

 

אתר עיריית יבנה

facebook יבנה 

אתר מחוז המרכז

מאגרי מידע להוראה וללמידה