למורה   

שאלה מנחה: בתאריך כ"ט בנובמבר יש נסיון "לעברת" תאריך לועזי.

האם התאריך משמעותי עבורנו ?

דף עבודה של המורה שרי כהן 

 
מידע על ועדת אונסקופ:
 

הסי-איי-אי העריך:
מדינת ישראל תשרוד שנתיים
מאת אמיר אורן
כ"ח בנובמבר 1947. דו"ח סודי של הסי-איי-אי מזהיר את הנשיא טרומן כי תוכנית החלוקה הרת אסון - וממליץ להתנגד להקמת ישראל. מסמך
.....ב-28 בנובמבר 1947, ערב ההצבעה באו"ם, הופץ בצמרת הממשל בסיווג "סודי" מסמך ההערכה או-אר-אי-55 (או-אר-אי היה אז כינויו של אגף הדיווחים וההערכות של הסי-איי-אי): "תוצאות חלוקת פלשתין" - כ-7,000 מלים קודרות על הסכנות הגלומות בשתי מדינות לשני עמים, עם איחוד כלכלי ביניהן וירושלים כגוף נפרד (זו היתה הצעת הרוב בוועדה המיוחדת של האו"ם לפלשתין, אונסקו"פ, שהועמדה להצבעה; מדינה אחת לשני עמים היתה הצעת המיעוט).

כך הזהיר הסי-איי-אי: "מעשי איבה חמושים בין היהודים והערבים יפרצו אם העצרת הכללית של האו"ם תקבל את התוכנית לחלוקת פלשתין למדינות יהודית וערבית, כהמלצת אונסקו"פ. משולהבי לאומנות ולהט דתי, הערבים בסוריה, לבנון, עיראק, עבר-הירדן וסעודיה, כמו גם בפלשתין, נחושים להילחם נגד כל כוח או צירוף כוחות שינסה להקים מדינה יהודית בפלשתין.

"אין אמנם לצפות להכרזת מלחמה רשמית מצד מדינות ערב, אך הן לא יתאמצו למנוע מעמיהן - במיוחד בני שבטים קנאים - להצטרף למערכה, ואפשר שאף יעודדו פעולה כזו ויגישו לה סיוע חשאי. לכוחות הערביים הרכב מגוון, מכנופיות צבאיות-למחצה בשליטה טובה יחסית עד לארגון השבטי הרופף של הנוודים. בשיאו יגיע כנראה מספר המשתתפים בפעילות נגד היהודים ל-200-100 אלף. הערבים הם לוחמי גרילה טובים, תהיה להם אספקה טובה של נשק קל ואין ספק שישיגו מטוסים וטנקים כלשהם.

"הציונים, מצדם, נחושים שתהיה להם מדינה בפלשתין, או אף, לדעת גורמים קיצוניים, בכל פלשתין ובעבר-הירדן גם יחד. ימליץ האו"ם מה שימליץ, הם ינסו להקים מדינה יהודית לאחר הנסיגה הבריטית (שאותה מועידים הבריטים כעת לאוגוסט 1948). צפוי שהיהודים יגייסו כ-200 אלף לוחמים בפלשתין, בתוספת מידה מוגבלת של מתנדבים ומגויסים מחו"ל. הקבוצות החמושות היהודיות בפלשתין מצוידות היטב ומאומנות היטב בתכסיסי קומנדו. בתחילה הן ישיגו הצלחה מרשימה נגד הערבים, בזכות עליונותן בארגון ובציוד, אך ככל שתתפתח מלחמת ההתשה, יקרוס המשק היהודי תחת המתחים הקשים של הגיוס. נוסף לכך, היהודים לא יצליחו להמשיך להגן על קווי האספקה המתארכים שלהם ועל היישובים המבודדים, ואף לא לזרוע ולעבד את שדותיהם לנוכח הטרדות מתמידות והתקפות 'פגע וברח' ערביות. בלא סיוע חיצוני משמעותי בכוח אדם ובציוד, לא יוכלו להחזיק מעמד יותר משנתיים".....

                                                                                       מתוך: עיתון הארץ
 

palestine post מה- 30 נוב' 1947