הפורום הגדול למורים ולגננות - קורס וירטואלי באקסל - קיץ 2005

בהדרכתה של שרה אינטרטר 

 

 שרה: תפריט חלון מאפשר לנו לבצע שתי פעולות : הקפאת חלוניות ופיצול חלון. (וביטול שלהן אחרי שנעשו).

כאשר אנו בוחרים בעמודה N ונותנים הוראה להקפיא את החלון, או לחליפין נותנים הוראה לפצל את החלון קורים שני דברים שונים.

הדרך לראות את ההבדל היא לעמוד על אחד התאים בעמודה ולנסות לנוע באמצעות מקשי החיצים ימינה. מה ההבדל בהתנהגות החלון בין שני המקרים? ומה קורה כאשר נעים עם הסמן שמאלה? מה ההבדל אז בהתנהגות החלון? 

תשובה: פיצול מסך בעצם יוצר העתק של הגיליון, ובתוך כל העתק ניתן לנוע באופן חופשי. שני החלקים זהים, כך שהזנת נתון בתוך אחד מהם תופיע מיידית גם בהעתק שלו. השימוש של פיצול המסך הוא באמת בכדי לראות בו זמנית שני חלקים רחוקים של אותו הגיליון.

הקפאת חלוניות יוצרת עמודות ו/או שורות קבועות, שאינן זזות כשהמסך זז. בעיקרון - עבור מסך בעברית, פקודת הקפאת חלוניות מקפיאה את העמודות מימין לתא שעליו עומדים ואת השורות שמעליו.  שימוש מקובל : בקבצים גדולים מאד הדבר מאפשר להקפיא את הכותרות, כך שניתן לנוע על פני הקובץ, ולראות כל הזמן את הכותרות. (רצ"ב דוגמת קובץ ללא נתונים)

לסיכום: הקפאת חלוניות מאפשרת לנעוץ חלקים של המסך שלא יתגלגלו עם שאר המסך כאשר אנחנו עובדים עליו. כל תא מופיע על המסך פעם אחת בלבד. פיצול חלון משכפל את המסך . כל תא יכול להופיע על המסך פעמיים (או יותר אם פיצלנו בכמה מקומות).

בינתיים: נזכרים בפונקציית if

מה למדנו ? ארבע הדרכים לצפיה בו זמנית בעמודות מרוחקות הן :

א. צמצום רוחב העמודות

ב. הסתרה של חלק מהעמודות בטווח (מבוצע על ידי בחירת העמודות להסתרה, לחיצה על מקש ימין בעכבר ובחירה בהסתר). גילוי עמודה מתבצע על ידי בחירת השכנות שלה (במקרה שלנו, אם עמודה O מוסתרת, ניתן לבחור את עמודות N וP ) או כל הגיליון, ובחירה בתפריט חלון - בטל הסתרה. הסתרת עמודות היא גם מה שיאפשר לנו לכתוב ולהסתיר נתונים.

ג. פיצול מסך

ד. הקפאת חלוניות על פני המסך.
   
להמשך