לשיר "עץ האלון" תוכלו להאזין כאן
 
 
התגלה עץ האלון הגדול ביותר בישראל
יום ראשון, 31 באוקטובר 2004, 11:57 מאת: הארץ
 
העץ התגלה במקרה, במהלך חיפוש אחר אלת מסטיק ענקית. הוא נעלם עד כה מעיניהם של פקחי קק"ל, שנדהמו לגלות כי קוטר גזעו מגיע ל-530 ס"מ

לפני שבועיים יצא יורם גולדרינג, הבוטנאי והאקולוג הראשי של קק"ל, למסע חיפושים אחר עצים מיוחדים בצפון הארץ. גולדרינג חיפש, יחד עם פקחים של הקרן הקיימת לישראל, אלת מסטיק ענקית בגליל ששמעה יצא למרחוק, בתקווה לתעד אותה. בדרך סיפר לו יעקב שקולניק, עורך הביטאון "ארץ וטבע", שיש לו משהו הרבה יותר מעניין: לפני כמה חודשים סיפרו לו חובבי טבע מחוג "טבע טבעון", שגילו בשולי היער את אלון התבור הכי שמן בישראל. אחד שיכול להיכנס בקלות לעשירייה הראשונה ברשימת העצים הנפילים בישראל.
פקחי הקרן הקיימת גדולי השפמים הגיבו בספקנות. משה לוי, הפקח האזורי, אמר שהוא "נוסע שם פעם בשבוע כמעט 19 שנה והוא לא נתקל בעץ כזה". גם יעקב ארק, היערן המחוזי, אמר שלא שמע על העץ המיוחד. אך שקולניק כיוון את החבורה ליער אלוני התבור הגדול, שמשתרע בין טבעון לאלונים ומשם צפון-מזרחה עד לציפורי. הפקחים הופתעו לגלות ששקולניק צדק - לא רחוק משביל העפר "סובב טבעון", מאחורי מסך דק של שיחי קיסוס, ניצב לו עץ אלון תבור אדיר ממדים, שאף אחד מקק"ל לא הכיר עד אז. סרט מדידה נשלף והתברר שהעץ יכול כמעט להתחרות בבאובאב. עם היקף של 530 ס"מ, הוא הוגדר מיד כאלון התבור עם היקף הגזע הגדול בישראל.

האלון זכה סוף סוף לתיעוד בזכות פרויקט חדש שמוביל גולדרינג בקרן הקיימת: הכנת מפת מטיילים מיוחדת שתתמקד בכמה עשרות עצים מיוחדים שפזורים ברחבי ישראל. רוב העצים המתועדים הם נפילים קדומים, שניצלו מכריתה רק בנס. אך הפרויקט לא יסתפק במיפוי, אלא גם יכלול טיפוח של הסביבה הקרובה לעצים המיוחדים. חלקם אף יוכרזו כשמורת טבע זעירה, כדי להגן עליהם מהפיתוח המואץ.

לא ברור כיצד נעלם העץ מעיני הפקחים עד כה. בשביל "סובב טבעון" צועדים בכל יום שוחרי בריאות מטבעון, וצעירים רוכבים בו באופני הרים. בעצם, קל למצוא אותו בין נקודות הציון שמציע הפיתוח באזור: פונים צפונה במסעדת מקדונלד'ס של צומת אלונים, מערבה במסעדת אל-גאוצ'ו בקיבוץ אלונים, עוברים ליד הלול, ממשיכים על דרך העפר עד מול האנטנה הסלולרית הגדולה, פונים ימינה עם השביל, עוברים שלד מכונית ישנה ואחרי עוד 100 מטר, מימין, מעבר לגדר בקר (זהירות מחוט התיל) שבה יש שער הולכי רגל קטן, מחכה לו העץ.
עצי אלון גדולים אפשר למצוא גם בחורשת טל או בשמורת דן, אך בהשוואה לאלון הענק הם לא גדולים במיוחד. לזכותם יאמר, עם זאת, שהאלון אכן עבה מאוד, אך אינו כל כך גבוה. דבר אחד ברור - העץ הזה יהפוך לאתר מבוקש לפיקניקים וטיולי משפחות.

גילו של העץ אינו ידוע, ויישאר כנראה בגדר חידה, משום שחלקו הפנימי אכול ואי אפשר למדוד את גילו לפי טבעות הליבה. עם זאת, גולדרינג מעריך שהוא זקן מאוד, ואולי ניצב במקומו כבר כשהופיעו בארץ הצלבנים. בצד העץ תקוע מסמר חלוד, גדול ועקום. האם תקע אותו רועה ממלוכי, יערן עותמני, נגר טמפלרי או חייל בריטי - את זה לעולם לא נדע.

       

 

       

                                

 
בצל התות
מאת אורית רזיאל

למי שאוהב להיות בבית, ועוד יותר מכך - למי שאוהב להיות בגינת הבית, מומלץ לשתול בגינה תות בכות. זהו עץ גבוה או נמוך (בהתאם לכנה שעליה הוא מורכב), שענפיו יוצאים מן הגזע ומשתפלים עד לקרקע. בהיותו עץ יוצא דופן, אפילו פיסולי, הוא יכול לשמש נקודת מוקד בגינה. לכן, רצוי להציבו לבדו או בקרבת צמחים נמוכים.

התות מלבלב עם בוא האביב, ועד תחילת הקיץ הוא כבר מוריק ועוטה שמלה ירוקה כבדת משקל. גיזום נכון בחורף ייצור פרגולה יפה ומוצלת בקיץ, ופינת מסתור חשוכה ואינטימית. העץ הוא הראשון בין נותני פירות הקיץ, אף שהוא האחרון להנץ. פירותיו מבשילים במאי-יולי. הם אדומים, מתוקים כדבש ועשירים כברזל. טריותם נשמרת לזמן קצר בלבד, ולכן יש לאכול אותם מיד אחרי שקוטפים. בחורף, כשהתות חסר עלים, אפשר לבנות ספסל עץ סביב הגזע - אך לא צמוד מדי, כדי לתת לו מקום להתעבות. ילדים ייהנו ממקום המסתור, שיוכל גם לשמש מחבוא מצוין.

התות משתייך למשפחת התותיים, הכוללת גם את הפיקוס, התאנה והשקמה. זהו עץ דו ביתי, כלומר - ישנם עצים זכריים ועצים נקביים וההאבקה נעשית על ידי הרוח. בשנות ה-60 של המאה ה-20 הרבו לשתלו בחצרות הבתים וברחובות העיר, בגלל היותו עץ צל. הוא נפוץ כבר מאות שנים ובעל תוחלת חיים ארוכה. נפוצים כ-17 מינים באזורים ממוזגים וממוזגים פחות. העצים המוכרים ביותר הם התות הלבן והתות השחור.

תות לבן (Moraceae alba L) - מוצאו מסין-יפאן, שם מגדלים אותו להזנת תולעי המשי. זהו עץ גבוה, שמתנשא ל-15 מטרים. עליו גדולים ורחבים ודמויי ביצה. צבע פירותיו לבן ורדרד והם בעלי מתיקות מעודנת.

תות השחור (nigra I Moraceae) - מוצאו מאסיה-פרס. השם תות עצמו מקורו בערבית ובפרסית - מהמלה "תותא". עץ התות השחור מתנשא לתשעה מטרים. צמרתו רחבה כמו של התות הלבן, וגם הוא משמש עץ צל. עליו אינם מתאימים להזנת תולעי המשי. לפירותיו שלושה גוונים עוקבים: בתחילה הם לבנים, אחר כך אדומים ולבסוף, בעת בשלותם, הם שחורים. הם מתוקים ועסיסיים. מיץ התות הבשל מכתים את הידיים ואת הבגדים.

תות בכות - הרכבה בין תות שחור לבין סוג תות נוסף. הוא מתאים לכל הארץ, אוהב שמש מלאה וחסכוני במים - 10-5 ליטרים מים בשבוע יספיקו לו ואף יניבו פרי מתוק (עודף מים בעצי פרי מוריד ממתיקותם). הפרי קטן יותר מזה של התות השחור.

 
תות בכות שצולם בקיבוץ יגור (מתוך: פורום גינון ב"תפוז")