שבוע מקוון - "מים משאב במחסור"

 למורה

 פתיח

 מהם מקורות
המים שלנו?

 מהי צריכת
המים בישראל?

 איכות המים

משאב המים בישראל
במחסור - מדוע?

 פותרים את משבר
המים בישראל!

 גלריית ביכורי
 מים וששון

כתיבה ועיצוב  - ירדן גינזבורג

 מה הקשר לחג השבועות - חג המים? "מים - משאב במחסור"

זריקת מים מנהג לשפוך מים זה על זה בשבועות, שבשעת מתן תורה פרחה נשמתם של ישראל והקב"ה הוריד טל להחיותם.
לפי רבותינו, משה רבנו נולד בז' לחודש אדר ומלאו לו
שלושה חודשים בו' סיון, יום שחל בו חג השבועות. מאחר שזכינו לקבל את התורה על ידו, נוהגים לשפוך מים זה על זה כדי להזכיר את המים ביאור שבאמצעותם ניצל משה. ויש אמונה שכל מי שנשפכו עליו מים בחג השבועות, לא יאונה לו כל רע במשך השנה.

 

התזת מים - התורה נמשלת למים ומכיוון שכך נהגו עדות רבות בחג השבועות לשפוך מים זה על זה. מבוגרים וילדים מצטיידים בכלים שונים ושופכים על כל עובר ושב מים ואיש אינו מערער על המנהג, שהוא מימי קדם. באלג'יר נהגו יהודי העיר לעבור בחוצות העיר רכובים על פרדות וחמורים ולשפוך מים איש על רעהו תוך שירה. שפיכת מים היא סגולה להצלחת יבולי הפירות שגידלו. בטריפולי/לוב יוצאים היהודים ביום השני של החג לגנים או פרדסים ושופכים אף הם מים איש על רעהו. ההסבר שלהם הוא כי זאת סגולה להרבה ילדים. במרוקו מסבירים, שהמים הם סמל הברכה, כמוה כתורה.  

(מתוך הספר "חגים וימי זיכרון" / אריה חורשי )

 

מדינת ישראל זקוקה למים האלה וביום הזה (חג שבועות) המכונה בפי הילדים "חג המים" מבזבזים כמויות עצומות של מים ! מפלס המים בכנרת מאוד נמוך , חייבים לעשות הכל כדי למנוע ממנו להמשיך לרדת. אפשר לחגוג את "חג המים" גם בבריכה או בים, לא חייבים לבזבז כמויות גדולות של מים מהכנרת.

"בלי מים אין חיים", רוב רובו של כדור הארץ הוא מים. אולם משנה לשנה פחות מים מתוקים ונקיים עומדים לרשות תושבי העולם.  מדינת ישראל מאז הקמתה נמצאת במשבר מים מתמשך, הגיע הזמן להחליט שכולנו נרתמים למאבק במשבר המים, שנלמד על המשבר, על הגורמים, על המקורות המים בישראל, קבלת תמונת מצב על צריכת המים בישראל, על מציאת פתרונות למשבר וכיצד ניתן לחסוך? אנחנו נדע בחוכמה כיצד נוכל למזער את המשבר.

 

 
התמונה לקוחה מאתר אורט, ושאר התמונות מגוגל.

 
 

 

 
 

 

 

מנהלות האתר - ירדן גינזבורג, איילת יששכר, אילנה אוסטפלד, אודי יוליס - גולשים למחוז מרכז
בהנחייתה של רינה כהן - מדריכה ארצית לתקשוב בחנ"מ - גם נחל זורם הוא טיפה ועוד טיפה
 
kyamot@gmail.com