זו תמונה מכוכב מאדים שעליו אין חיים. לכן, זו סביבה אך מכיוון שאין חיים במאדים, סביבה זו אינה סביבת חיים.

 

 אם כבר הזכרנו את מאדים אז למה שלא נדע עליו עוד כמה דברים מעניינים?

 

מאדים הוא כוכב הלכת הרביעי מהשמש. לפניו נמצאים כוכב חמה (הכי קרוב אל השמש), כוכב נגה, וכדור הארץ. מאדים נחשב ל"אחיו" של כדור הארץ למרות ההבדלים המשמעותיים בגודל ובתנאים על פני הכוכב. הסיבה לכך היא כי מכל הכוכבים, מאדים הוא הכוכב היחידי שנתן לחשוב עליו במונחים של הארצה (הפיכת הכוכב לבר התיישבות עבור בני אדם). מסתבר כי בעבר היו מים רבים על פני מאדים, אך כיום נשארו מים קפואים רק בכיפת הקוטב.

יש מדענים הטוענים כי בעבר היו חיים על פני מאדים. הכוונה היא לא לחיים בצורת יצורים תבוניים, אלא חיידיקים פרימיטיבים. מדענים אלה תומכים בתיאוריה הנקראת פאנספרמיה שלפיה יש אפשרות שחיים פרימיטיבים כגון בקטריות עברו מכוכב אחד לשני. התיאוריה שלהם נתמכת על ידי המטאוריט שמקורו במאדים. המטאוריט שוגר לחלל לאחר שגוף גדול פגע במאדים וגרם לנתז של סלעים לחלל. מטאוריט זה קבל את השם ALH84001 ועל פניו ניתן להבחין בצורות המזכירות חיידקים. תוכלו לקרוא על הנושא באתר המעניין הבא:

http://telem.openu.ac.il/courses/c20237/marslife.htm

 
 

 

 

 

בינואר 2004 נחתו על המאדים שתי הגשושיות התאומות, ספיריט ואופורטיוניטי. שתי הגשושיות שלחו חומר מצולם רב אל כדור הארץ וממנו למדו המדענים רבות על הכוכב ועל עברו. תוכלו ללמוד מעט יותר על שני הרובוטים הגיאולוגיים האלה כאן וגם באתר הזה של סוכנות החלל האמריקנית- NASA.

 

 

 

 

 

 

האולימפוס מונס הוא הר געש הנמצא על פני מאדים.

זהו ההר הידוע הגבוה ביותר במערכת השמש.  

 

 

 

 

 

 

 

 אם נושא הכוכבים מעניין אתכם, תוכלו להכנס גם לכאן ולהנות מקריאה נוספת ומרחיבת דעת.