חומצות ובסיסים

 

בפרק הקודם למדנו כי כאשר ממיסים מלחים במים מתקבלת תמיסה יונית, כלומר תמיסה שבה היונים החיוביים והיונים השליליים נפרדים זה מזה. כאשר חומר מתמוסס במים ומשתחרר היון החיובי H+ אנו קוראים לחומר זה חומצה. לעומתו, בסיס הוא חומר שכאשר הוא מתמוסס במים הוא משחרר יוני OH-. לדוגמה, כאשר החומרים HCl או  H2SO4באים במגע עם מים הם משחררים יוני H+ ולכן הם חומצות. חומרים כמו NaOH או KOH משחררים יוני OH- כאשר הם מתמוססים במים.

את חומציות או בסיסיות התמיסה אנו מודדים בסולם אשר נקרא סולם pH ויש בו 15 דרגות- מ 0 ועד 14. בסולם זה נקודת האמצע, בה ה pH נייטרלי, היא pH7. האזור של 1 עד 7 הוא האזור החומצי והאזור מ 7 ועד 14 הוא האזור הבסיסי. ככל שיורדים מ 7 לכיוון 1 החומצה חזקה יותר ומכילה ריכוז גבוה יותר של יוני H+, ושעולים מ 7 לכיוון 14 הבסיס חזק יותר וריכוז יוני ה OH- גבוה יותר. 

  

 

את החומציות אנחנו בודקים בעזרת חומר בוחן, או באנגלית- אינדיקטור. ניר לקמוס הוא ניר שבעזרתו אפשר לדעת אם התמיסה היא חומצית או בסיסית. כאשר טובלים את הניר במים הוא משנה את צבעו בהתאם לתמיסה. ישנם ניירות מסוגים שונים ובעזרתם אפשר לדעת את דרגת החומציות המדויקת של התמיסה. במעבדות שלנו נשתמש בשני ניירות בלבד- בניר כחול אשר בנוכחות חומצה משנה את צבעו לאדום, ובנייר אדום אשר משנה את צבעו לכחול בנוכחות בסיס. ניירות אלה אינם מאפשרים לנו לדעת את דרגת החומציות המדויקת אלא רק אם התמיסה היא חומצית, בסיסית, או נייטלרית.

    

 

גם בבית אנחנו מכירים חומרים אשר משנים את צבעם בנוכחות חומצה או בסיס. כאשר אנחנו מוסיפים לימון לתה, הצבע של התה מתבהר. זו תגובה לחומצה הציטרית אשר נמצאת במיץ הלימון. אנו גם יכולים להכין חומר בוחן (אינדיקטור) ממיץ כרוב אדום. כפי שניתן לראות בסרטון הכימיה שלפנינו, גם תמיסה זו משנה את צבעה בנוכחות חומצה או בסיס.

 

בחיי היומיום, אנחנו יכולים למצוא חומצות בכל המזונות אותם אנו אוכלים, ובעיקר בשתייה מוגזת. חומצות נמצאות בשימוש גם בעולם הקוסמטיקה, בחומרי ניקוי ועוד. בסיסים ניתן למצוא במשחת השיניים שלנו, בחומרי ניקוי שונים, בחומרי בישול ועוד. בעולם התעשייתי, חומצות גם משמשות להכנת סוללות אותן כבר פגשנו בתחילת יחידת הלימוד.

חומצות ובסיסים הם חומרים מסוכנים מאד. בריכוזים גבוהים הם עלולים לגרום לנזק ממשי לאדם והם אף חומרים מזכני חיים. גם בריכוזים נמוכים יותר הם יכולים לגרום לנזק משמעותי, כגו הגשם החומצי. התעשייה והתחבורה הם הגורמים העיקריים לתופעת הגשם החומצי. כנסו למטלת הגשם החומצי, קראו אותה וענו על השאלות, ולאחר מכן שלחו את המטלה אלי בדואר האלקטרוני.

 

למידע נוסף על חומצות ובסיסים אתם יכולים להכנס לאתרים הבאים:

האתר של המורה אינה חנוכוב מחמדת הדרום- סיכום טוב מאד של הנושא עם תמונות והסברים.

מצגת של צוות מדעים מחט"ב קרית גנים מראשון לציון.