1967 - 2007  ארבעים שנה לאיחוד ירושלים

        

  

מאז מלחמת העצמאות (תש"ח - 1948) ובמשך 19 שנה הייתה ירושלים עיר מחולקת: החלק המערבי של העיר היה בידי ישראל ואילו חלקה המזרחי, כולל ירושלים העתיקה, היה בשליטת ירדן (פרט להר הצופים). החומה שהפרידה בין שני חלקי העיר הייתה בגובה של 4 - 6 מטרים, והיו בה עמדות של הלגיונרים, חיילי צבא ירדן. במקומות שבהם לא הייתה חומה - היו שטחי הפקר ובהם מוקשים וגדרות תיל.

אך ביום כ"ח בחודש אייר תשכ"ז - 1967, שהיה היום השלישי למלחמת ששת הימים, פרצו חיילי חטיבת הצנחנים, בפיקודו של מוֹטָה גור, לעיר העתיקה, ונכנסו אליה דרך שער האריות. למרות יריות צלפים וחילופי אש, רצו הצנחנים בסמטאות העיר העתיקה לכיוון הכותל המערבי. בשעה 10.00 בבוקר הודיע מוטה גור במכשיר הקשר: "הר הבית בידינו, עבור!… כל הכוחות חדל אש. עבור!" ובכך אוחדה מחדש העיר המחולקת.

ביום י"ד באייר תשכ"ח - 1968, קבעה הכנסת את התאריך כ"ח באייר כיום ירושלים - יום שנועד לציין את איחודה מחדש של העיר ואת הקשר ההיסטורי המיוחד של עם ישראל לירושלים לאורך כל הדורות. בשנת תשנ"ח - 1998, נקבע כ"ח באייר כחג לאומי.

בליל יום ירושלים ובמהלך היום עצמו מתקיימים אירועים וטקסים מיוחדים, הכוללים טקסי זיכרון ממלכתיים לחללי המלחמה בהר הרצל ובגבעת התחמושת - אחד מאתרי הקרבות הקשים של חטיבת הצנחנים בירושלים. טקסים ואירועים חגיגיים מתקיימים ברחבי העיר - בפארקים, במוזיאונים באתרי הלחימה ובמוסדות החינוך. ברחובות ירושלים נערכת "צעדת ירושלים"; מגן סאקר יוצאת "צעדת ריקוד הדגלים" אל הכותל המערבי, ובבתי הכנסת ברחבי הארץ נערכות תפילות חגיגיות, הכוללות פרקי הלל והודיה ותפילה לשלום המדינה. (קופצים ללוח העברי)