כניסה למערכת
מדעי המידע
איריס בנטולילה
הדרכה למשתמש
 

 ברוכים הבאים לאתר  

 
   
 תלמידים יקרים,

 

חשבו רגע ... בשיחה עם החברים במרפסת עלה הרעיון טיול לחו"ל . ומייד מתחילים לתכננן את הטיול של החיים עם החברים כמובן.  כל אחד זורק הצעה, נלך לטייל במקום הזה... נשוט בנהר.... נשכור חדרים במלון.... נבלה במועדון... נטוס בחברת הטיסה.... נבקר במוזאון... נכין את מפת הטיול... כל כך הרבה רעיונות והצעות.

 

המחשבה שרצה בראשך איך מקבלים תשובות לכל מבול השאלות שעולות?. ולבטח שמעת מפי חבריך  את התשובה"מה הבעיה? - כנס לאינטרנט".  

עכשיו... עוברות בראשך אינספור של שאלות  מהיכן להתחיל? מה בדיוק לחפש? איפה? איך אדע ממי להזמין ? ומתי ? היכן בכלל כדאי לטייל? האם משהו כבר היה שם ויכול לספר לנו? איזה כלי תחבורה כדאי להשתמש? רכב, רכבת, טיסות פנימיות!!.  איזה הופעות יש? כמה  הסיפור הזה עולה?...איזה בגדים לארוז קיץ או חורף?  ועוד ועוד שאלות...

  

למעשה, ברגע זה החל המסע שלכם.  לא, לא הטיול האמיתי אלא הטיול  הווירטואלי. שבלעדיו לא תוכלו באמת לצאת ולהנות מטיול אמיתי שאתם מתכננים.

 

השאלה אמיתית והמהותית שעולה היא "האם אני יודע להגיע למידע שאני צריך?". הרי זה כמו למצוא מחט בערימה של שחת!!

דוגמא פשוטה זו ממחישה את החשיבות והצורך ברכישת מיומנויות לטיפול במידע ובניהול הידע. 

 

על אותו עיקרון נסו לשער ,מה קורה למידע המצוי בארגונים, מוסדות. מי יודע מתי צריך לשלם לספק?  ואיזה ? איזה מוצרים צריך להזמין? איזה לקוח צריך לקבל את הזמנה שלו? למה ישנה ירידה ברווחים?  מי מעדכן את "האנשים הנכונים"  לגבי שינויים, חידושים, החלטות? כיצד ניתן לשפר את התהליכים בארגון?  מתי כדאי לסגור פס ייצור?  ועוד ועוד שאלות חשובות שעולות. 
אין ספק, כאשר המידע החיוני זמין,  קל יותר ל"הבין" את הדברים וּוודאי לקבל החלטות נכונות אשר יקדמו את הארגון
להתרחבות ולרווח.

 

פרופ' גרט הופסטדה (Hofstede) הטיב לתאר את המציאות ברשת האינטרנט

 "יצרנו אוטוסטראדות מידע לכל נוסע מהיר, ללא אימון נהגים וללא הדרכתם כיצד להשתמש במפות דרכים".

 

לאור ההתפתחות המסחררת במידע ובטכנולוגיות חדישות, והצורך להתמצא במרחב הוירטואלי והדיגיטאלי ביעילות, גובש מקצוע "מדעי המידע" שמטרותיו לספק כלים ומיומנויות לתלמידים,  איך להשתמש ב"מפת הדרכים" ולהגיע ליעד הרצוי מבלי ללכת לאיבוד ברשת האינטרנט.

 

אתר זה עוסק בתכנים הנלמדים במקצוע הגברה "מדעי המידע" 5 יח"ל. היעדים המרכזיים בת"ל הם: הכרת עקרונות תיאורטיים ויישומים בפיתוח סביבות עבודה המנהלות ידע כמו:  המעבר ממידע לידע,  בניית מסדי נתונים ובניית אתר עבור ארגון עיסקי, הקניית תרבות של ניהול ידע באמצעות פורטל.                                                      

                                                                                                                                                         אתר זה בבנייה   איריס בנטולילה