גיל ההתבגרות:  רוב החוקרים מסכימים שהיא מתחילה בסביבות גיל 12, ומסתיימת בתחילת שנות העשרים.

 ילדות:  ילדות היא תקופה במהלך חייו של האדם. על פי המקובל היא מתחילה בסביבות גיל 4 ומסתיימת בסביבות גיל 12. תקופת הילדות חלה לאחר תקופת הינקות  ולפני גיל ההתבגרות.

בגרות: בגרות היא תקופה במהלך חייו של אדם (או כל אורגניזם  אחר), החלה לאחר תקופת גיל ההתבגרות. שלב הבגרות הוא הארוך בחיי האדם, והתפתחותו בשלב זה מאיטה. יש המחלקים עוד את הבגרות לשלוש תת-קטגוריות: בגרות מוקדמת, אמצע הבגרות, ובגרות מאוחרת.

מערכת הרבייה:  מערכת הרבייה (או מערכת המין) הינה מכלול האיברים המשתתפים בתהליך הרבייה בייצורים חיים.

מערכת הרבייה במשמעותה הצרה ביותר כוללת את הגונדות - האיברים בהם מיוצרים, ולעתים מאוחסנים, תאי הרבייה (הגמטות). הגונדות אצל היונקיםהם האשכים אצל  הזכרים והשחלות אצל הנקבות.

פיזיולוגיה:   פיזיולוגיה היא המדע העוסק בחקר התפקוד המכני, הפיזי והביוכימי של גופם של יצורים חיים.

הכרה:      המונח הכרה או קוגניציה מתאר את תופעת הידיעה האנושית (ידע או מידע המצוי ברשותו של אדם) ואת תהליכי רכישתה, עיבודה ויישומה.  התופעות הנכללות במושג הכרה הן, בין השאר:  חשיבה, תפיסה, הבנה, למידה, קשב, זיכרון, יצירתיות, ייצוג ידע, הסקת מסקנות, קבלת החלטות ופתרון בעיות. לעתים גם התת מודע הוא חלק מההכרה, כשמדובר בידיעה תת-מודעת, למידה תת-מודעת או חשיבה תת-מודעת. בפסיכולוגיה מתאר המונח גם מחשבות, דעות, אמונות, גישות, כוונות, משאלות, רגשות והתנהגויות.

רגש  :  רגש, הוא האופן שבו מתבטא מצבו הנפשי של האדם. הואיל והאדם הוא יצור חברתי, רגש קשור קשר הדוק עם מצבו הפנימי הגופני והחברתי של האינדיבידואל. ניתן לתאר רגשות כגון אהבה, שנאה, אומץ, פחד, הנאה, עצב, גועל הן במונחים פיזיולוגיים והן במונחים פסיכולוגיים. למשל, רגש יכול להביא מבחינה פיזיולוגית לשינויים בקצב הלב, הזעה או התכווצות שרירים בפנים המביעים רגשות מסוימים. ואילו מבחינה פסיכולוגית, רגש יכול להביא להערכות מסוימות שהאדם עושה לגבי מצבו האישי, ולפעול לפי הערכות אלו.

חוקרים רבים מבחינים בין תחושות לרגשות, כאשר תחושות מתייחסות לניסיון הסובייקטיבי של הרגש. חלקם מאמינים שרגשות יכולים לקרות גם בצורה שאינה מודעת, ולכן רגש הוא תופעה יותר כללית מהביטוי הסובייקטיבי של התחושות. תחושות יכולות גם להתייחסם באופן מצומצם יותר לחוויה של השינויים הגופניים.

חברה:  חברה היא מונח המציין קבוצת אנשים המאוגדת על ידי פעילות משותפת אחת לכל הפחות. בעולם (ובהיסטוריה האנושית) קיימות חברות רבות, הממויינות באופנים שונים. למעשה, כל צורת ארגון אנושית (לאום, יישוב, מקום בילוי וכו') יוצרת מפגש על בסיס כלשהו בין בני אדם, ולכן יוצרת חברה מסוימת.

תזונה:  תזונה הינה תחום במדע החוקר את הקשר בין דיאטה ובין מצבי בריאות וחולי. אדם המתמחה בחקר או בייעוץ טיפולי בתחום זה נקרא תזונאי.

קיים מגוון רחב של מצבים המשתרע בין תזונה לקויה לבין תזונה אופטימלית, אשר כולל תסמינים רבים ומחלות אשר ניתן למנוע אותם או להקל עליהם באמצעות תזונה טובה יותר.

ניתן למנוע או לשפר את הטיפול במחלות נפוצות רבות כמו גם בתסימינים שלהן, באמצעות תזונה טובה יותר. מדע התזונה מנסה להבין איך ומדוע היבטים מסוימים של דיאטה משפיעים על הבריאות.

ישנם שש מחלקות עיקריות של חומרי תזונה שהגוף האנושי צריך: פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים, ומים.אם רוצים לשמור על תפקוד גוף בריא חשוב לצרוך את 6 אבות המזון האלה על בסיס יומיומי.

צמיחה:  בנים גובהים במשך יותר זמן, אך הצמיחה שלהם מתחילה מאוחר מזו של הבנות. בנות גובהות בקצב המהיר ביותר בגיל 12, ובנים – בגיל 14. הצמיחה המואצת מביאה לשינויים ביחסים בין חלקי הגוף, דבר העלול להוביל לבעיות בדימוי העצמי, במיוחד בקרב נערות שקצב התפתחותן הגופנית מהיר מהממוצע. כאשר נערה מקבלת את המחזור החודשי קצב הצמיחה שלה נעשה איטי יותר ותוך שנתיים-שלוש היא תגיע לגובהה המרבי.אחרי קבלת המחזור החודשי,הנערות מתפתחות מבחינה גופנית. השדיים שלהן גדלים ושיער הערווה צומח,מסתלסל ומתכהה.
 
משבר גיל ההתבגרות:    בקרב מתבגרים רבים בארצות המערב מצויים תסמינים רגשיים וסממני התנהגות אופייניים, שנחלשים או נעלמים לגמרי עם תום תקופת ההתבגרות. בין אלו:
  • חיפוש פעיל אחר זהות מינית.
  • תחושה חריפה שהוריו ומשפחתו של המתבגר אינם מבינים אותו ואינם קשובים לצרכיו.
  • נטייה למרד בסמכויות, בפרט סמכות ההורים ובתי הספר.
  • נטייה להפכפכות רגשית.
  • התנהגות לא שקולה ובפרט נטילת סיכונים לא מחושבים.
  • תחושת ריקנות.
  • תחושת ניכור.
  • חיפוש פעיל אחרי הגדרה עצמית ובידול הפרט מסביבתו.
  • צורך מוגבר בפרטיות, ואף התבודדות.
  • התחברות לקבוצות המסומנות חברתית כמרדניות.

עם זאת למשבר גיל ההתבגרות ישנם גם פנים חיוביים רבים. מתבגרים רבים מגלים עניין בפילוסופיה, וקוראים תיגר על מוסכמות, שחלק מהן אכן נראות ברטרוספקטיבה כשגויות. ספרות פולחן - ספרות רעיונית, על פי רוב בצורת פרוזה, נוטלת חלק חשוב בתהליך הגיבוש בעת משבר גיל ההתבגרות.

 חזור לדף הבית