"יצאתי מאתיופיה כנערה, חזרתי כשגרירה"

 

שבוע לפני שהיא יוצאת לאתיופיה ונכנסת לתפקיד השגרירה, נפגשנו עם בליינש זבדיה לשיחה מרתקת על ישראל ואתיופיה, על התמודדות עם דעות קדומות ועל הגשמת חלומות

 

 

מאת צ'רנט מרו, רחל מספין, זהבה זגייה ומלדה גושיי (יולי 2012)

"עליתי ארצה כנערה בת 17, ועכשיו אני חוזרת לשם כשגרירת מדינת ישראל", אמרה בליינש זבדיה שבוע לפני יציאתה לאתיופיה וכניסתה לתפקיד החדש.
זבדיה הוסיפה כי "זאת גאווה גדולה להתמנות לשגרירה, ובמיוחד שגרירה ראשונה מהעדה האתיופית".
זבדיה בת ה-43 עובדת כבר 19 שנה במשרד החוץ ושירתה קודם לכן בקונסוליות בארה"ב - בשיקגו וביוסטון. היא בעלת תואר שני בלימודי אפריקה ויחסים בינלאומיים.
היא מאמינה שידיעת השפה והכרת התרבות האתיופית יסייעו לה לייצג את ישראל ומקווה לטפח את שיתוף הפעולה בין אתיופיה וישראל, לטובת שני הצדדים. ישראל תוכל לעזור לאתיופיה בתחום ההשכלה והטכנולוגיה, ואתיופיה תוכל לסייע במשאבים טבעיים.
היא לא היתה אמורה להתמודד על תפקיד השגרירה, כי היו בעלי תפקידים בכירים ממנה. "למרות זאת לא נכנעתי והחלטתי לנסות את מזלי. המוטו שלי הוא: 'אם תרצו אין זו אגדה'. התמיכה מהמשפחה דחפה אותי להצלחה. אבא שלי תמיד אמר לי: 'תשקיעי בלימודים ותגיעי לדברים גדולים וחשובים'".
למרות מקרי הגזענות שעלו לאחרונה בחברה הישראלית, השגרירה אופטימית, ומאמינה שהצלחת רבים מבני העדה תפחית את הגזענות.
"רק כאשר בני נוער מהעדה האתיופית יגיעו להצלחות רבות, הגזענות והדעות הקדומות יצטמצמו", היא אומרת. "תהיו גאים במי שאתם, אל תתייחסו למה שאומרים אחרים ואל תיתנו למכשולים לעצור אתכם בדרך להגשמת החלום. תילחמו כדי להצליח. לא צריך לתת לשום דבר לעצור אותנו".
מינוי השגריר באתיופיה עורר סערה גדולה בקהילת יוצאי אתיופיה. הבכירה המקורית של שר החוץ – איש הרדיו רחמים אלעזר, ירדה מסדר היום לאחר שנשלחו מכתבי אנונימיים כנגד המינוי עם האשמות כלפי אלעזר.
השר התעקש למנות נציג מהקהילה לתפקיד החשוב. כאשר בליינש זבדייה קיבלה את המינוי, לאיש כבר לא היו טענות, וכולם ראו בכך מינוי מקצועי ראוי. אנחנו זכינו לכך שבת העדה האתיופית תייצג את המדינה לראשונה כשגרירה. 
אם נערה שעלתה לארץ זרה ושונה מכל מה שהכירה, הצליחה להגיע למעמד שכזה, ולייצג את המדינה כשגרירה באתיופיה, כנראה שהשמיים הם באמת הגבול. מסיפורה המופלא אנחנו לומדים שכאשר אתה מציב לעצמך מטרה, אסור לסטות מהדרך, אלא לעשות הכל על מנת להגשים את השאיפות.