דבר המנהלת

כמדי שנה- שר החינוך, גדעון סער, מכריז על הנושא המרכז בו תעסוק בהרחבה מערכת החינוך במהלך השנה. שנת הלימודים הבאה, תשע"ג, תעמוד בסימן לימוד מנהיגותם של ראשי הממשלה לשעבר, דוד בן גוריון ומנחם בגין, כך על פי החלטתו של שר החינוך.

בשנת הלימודים הבאה- תשע"ג- 2013- נציין 100 שנה להולדת מנחם בגין (1913) ו- 40 שנה למותו של דוד בן גוריון (1973).

שר החינוך, גדעון סער: "העיסוק של התלמידים בחזונם ובפעילותם של שניים מגדולי המנהיגים של מדינת ישראל יאפשר היכרות מעמיקה עם אישים שהטביעו חותם על אופייה ודמותה של מדינת ישראל כמו גם עם אירועים היסטוריים בחיי מדינת ישראל".

"זו הזדמנות טובה עבור התלמידים ללמוד על ההיסטוריה של מדינת ישראל, ועל מנהיגות" אמר השר סער "התלמידים ילמדו על  ההחלטות המשמעותיות שקיבלו מנהיגים אלה תוך הכרת מורכבות ההחלטות, שיקול הדעת ומערכת הערכים שהנחתה אותם".

 

במסגרת הפעילויות השונות בנושא מנהיגות מעצבת- חזון ומעש לאור דמותם של דוד בן גוריון ומנחם בגין התלמידים

יעסקו בסוגיות השונות, ביניהן: 

·         חינוך למנהיגות: חזון ומעשה בחיי מנהיג.  הבנת החשיבות של החזון והדרכים ליישומו, הבנת המורכבות של תהליך קבלת החלטות לאור מציאות משתנה.

·         בן גוריון ובגין, מנהיגים פורצי דרך:   חזונם לאור אירועים מכוננים וציוני דרך בהיסטוריה של מדינת ישראל. 

·         חשיבות הזיכרון של דמויות מופת במורשת הדורות המתאפיינים במחויבות לעם, לארץ  ולמוסר הנביאים.

·         מה ניתן ללמוד ממנהיגותם של האישים:  מחזונם, ממעשיהם ומהחלטותיהם הערכיות .

בשנה זו תשע"ג  נעסוק בביה"ס  סביב הנושא המרכזי  .

מבחר משפטים חכמים של מנהיגנו דוד בן גוריון:

- "המפקדים - החל ממפקד-כיתה וגמור במפקדי-חילות ואלופי-מפקדות - ישאו במלוא האחריות לאימונם, משמעתם, חינוכם, רווחתם של פקודיהם, וכל מפקד יתן את הדין על כל מקרה של חוסר משמעת וחוסר יעילות של פקודיו...
מפקד מוכשר יכול להפוך כל חייל, ויהא אף הרע, המרושל והפחדן ביותר, לחייל אמיץ, זריז וגיבור."
- "אינני מאמין, שיוצאי ארץ זו טובים, ויוצאי ארץ אחרת - רעים. איני מאמין שבני חוג זה מעולים ובני חוג השני - פסולים. אין האנשים מתחלקים לטובים במאה אחוז ולרעים במאה אחוז. האיש הפרוע ביותר אפשר לחנכו בגיל מתאים, אם מכניסים אותו למסגרת מתאימה ונותנים לו המזון הרוחני והתרבותי הדרוש."
- "בהקמת המדינה עלינו על הר תלול. אין לנו עוד ברירה לעמוד במקומנו. או שנתגלגל במורד עד לתהום, או שנתקדם ונעלה ההר עד לפסגה."

 

 שנה פורייה ומלמדת לכולנו,

אורלי דוד

מנהלת ביה"ס